what could I buy?

One pack of cigarettes is $11.32.

For this much money you could buy: a loaf of bread ($2.45), a 2 litre carton of milk ($4.45), and three bars of soap ($3.82). With GST included all of this would equal to $11.26, which is still less than a pack of cigarettes.

 

If a person were to smoke a pack a day for a week they would spend $79.24 a week just on cigarettes.

For this amount of money you could buy: a winter coat ($64.90), and a toque ($14). This would equal almost exactly $79.24.

 

If a person were to smoke a pack a day for a month it would cost them $339.60.

Average groceries for one person per month range from $200-300 so you could be on the top end of this and still have $40 leftover to treat yourself one night and go out for dinner.

 

When a person smokes a pack a day for a year it costs them $4,131.80.

For this much money you could buy a car.. It would not be the nicest car ever but it would be a car that you could use.

 

When a pack a day is smoked for 5 years it costs that person $20,659.

For this amount of money you could pay for gas for 10 years.

 

The price of cigarettes when a person smokes that much adds up like crazy. They could be spending their money on so much better things that they actually need in their lives.

 

 

Print Friendly, PDF & Email